A chatbot-készítés 5 aranyszabálya

2017. ápr. 28.
Hódítanak a chatbotok: weboldalak és webáruházak százai használják őket, ráadásul most már a Messengeren is elérhetők. Te is tervezed a bevezetését? Ezekre kell odafigyelni saját chatbot készítésekor.

Mire jó egy chatbot?

A chatbotok segítségével a vállalatok előtt megnyílik egy újfajta kommunikációs forma, hiszen a felhasználók így kapcsolatba léphetnek a céggel. Azonban az eddigi egyoldalú lehetőségekhez (mint az e-mail, amelyre nem feltétlenül érkezik azonnal válasz) képest egy chatbot jelentősen növelheti a felhasználói élményt, hiszen a látogató azonnal választ kaphat a kérdésére.

Azon is érdemes elgondolkodni, hogy a mai világban, amikor a nagyvállalatok hirdetések és reklámok tömkelegét zúdítja az emberekre, addig a chatbot lehetőséget teremt, hogy a tömeges módszerek helyett egyénileg kommunikáljunk minden egyes felhasználóval. Tény, hogy már vannak nagyon kifinomult hirdetési technikák és célzási lehetőségek, hogy nagy valószínűséggel tényleg a célközönségünket érjük el. Mégis nagyobb bizalmat és elköteleződést épít az, ha egy emberhez hasonló mesterséges intelligencia az ügyfél körülményeit ismerve, személyre szabottan kommunikál vele és segíti őt céljai elérésében. És ehhez nem is szükséges egy sok főt számláló ügyfélszolgálat, elég egy jól kifejlesztett chatbot. 

Mire kell odafigyelni, ha chatbotot készítünk?

A fent felsoroltak miatt tehát egy chatbot nemcsak kiváló kommunikációs lehetőség, hogy meglévő vagy leendő klienseinket megszólítsuk, de a cég brandjének is a részévé válik. Ezért érdemes rá kiemelt figyelmet fordítani.

Összegyűjtöttünk 5 tippet, hogy olyan chatbotot készíthess, amely a legjobban megfelel a céljaidnak és még az ügyfeleknek is tetszeni fog.

1. Tudd, mi a célod a chatbottal

Mielőtt bármibe belekezdenél, tedd fel magadnak a kérdést: mire fogják használni a botot az ügyfelek? A chatbotoknak ugyanis több típusa is van, és többek között a cél fogja meghatározni, hogy melyiket válaszd.

  • Beszélgető bot:
    Ennek a chatbotnak egyetlen célja van: beszélgetni az ügyféllel. Azonban ezt a típust nem ajánljuk akárkinek, hiszen rengeteg fejlesztés, valamint befektetett munka és idő szükséges ahhoz, hogy a botot felruházzuk a szükséges képességekkel, hogy bármiről tudjon beszélgetni.
  • Kereső bot:
    Ez a fajta chatbot segít a felhasználónak, hogy bizonyos információt megtaláljon (akár a weboldalon belül, akár az Internet egészén). Eközött és egy sima keresőmotor között az a különbség, hogy a felhasználó találati lista helyett egy beszélgetés formájában jut hozzá a megfelelő információhoz. Webshopok számára ideális megoldás lehet.
  • Komplex bot:
    Egy komplex bot mindkét fenti képességgel rendelkezik. Ahhoz, hogy egy ilyet elkészítsünk, nagy szakértelemre és fejlesztői tudásra van szükség.

Mint láthatjuk, egyáltalán nem mindegy, hogy állunk neki a chatbot-fejlesztésnek. Először mindig legyen egy elképzelésed, hogy mire fogod használni, ha már elkészült. Ezután pedig következhet…

2. A dizájn

Nem elég, ha tudod, mire lesz használható a chatbotod. Azt is ki kell derítened, hogy a valódi felhasználók hogyan fogják használni azt - ez fogja meghatározni a felhasználói felületet és a dizájnt. A legfontosabb a tesztelés: vázolj fel minden egyes lehetőséget, hogy az ügyfelek mit mondhatnak, milyen kérdéseket tehetnek fel a chatbotnak. A megfelelő dizájn ebben lesz a segítségedre. Ha már megvan, mi a célod, és megtervezted a felhasználói élményt, csak utána állj neki a fejlesztési munkálatoknak.

3. Milyen lesz a bot személyisége?

Nagyon fontos kérdés, hogy milyen személyiséggel ruházod fel chatbotodat. A bot és a felhasználó között létrejött kapcsolat a vállalat sikerének kulcsa is lehet. Ezért elengedhetetlen, hogy olyan személyiséget adj a botnak, amely bizalmat ébreszt abban, aki kommunikál vele. Ezért ki kell találnod, hogyan szólítsa meg a bot a felhasználót. Egy másik, szintén nagyon fontos szempont az, hogy soha ne hazudj az ügyfeleidnek: ne állítsd azt, hogy egy valódi alkalmazottal beszélnek, amikor a valóságban csak egy chatbot van a “másik oldalon.” Végül, de nem utolsó sorban a chatbotod tükrözze a márkád stílusát és személyiségét. Amatőr hatást kelthet például egy olyat chatbot, amely magázza a felhasználót, míg a weboldalon konzekvensen tegeződsz velük.

4. Mit adhat neked a chatbot?

Tartsd szem előtt a felhasználót - de ne feledkezz meg a saját céljaidról sem. A chatbotok tökéletesen alkalmasak arra, hogy adatokat gyűjts a felhasználóidról. Ezért mielőtt elkezdődne a tényleges fejlesztés, mindenképpen határozd meg, hogy milyen adatokra vagy kíváncsi az ügyfeleiddel kapcsolatban. Férfiak vagy nők inkább az ügyfeleid? Kérdeztesd meg a chatbottal, vagy vonj le következtetést a válaszok alapján! Webshopod van, és felmérést akarsz készíteni a vevőid vásárlási szokásairól? A chatbot szintén megoldja. Mutass az ügyfélnek különböző termékeket, és kérdezd meg, melyik tetszik nekik a legjobban.

Ezekkel az adatokkal nemcsak értékes és érdekes statisztikákat készíthetsz érdeklődőidről, de amikor valamelyikük később újra felkeresi az oldalt, már még személyre szabottabb ajánlatokkal, információkkal tudod ellátni. Tehát mielőtt chatbotot építesz az oldalba, írd össze, milyen adatokat kell feltétlenül összegyűjtened.

5. Tervezés, tervezés, tervezés

És most első sorban egyrészt a kivitelezésre illetve a chatbot marketingjére gondoltunk. Sokan követik el azt a hibát, hogy csak akkor gondolnak erre, amikor már elkészült a fejlesztés. Pedig ha nincs terved azutánra, hogy elkészül a chatbot, könnyen lehet, hogy a fejlesztés hiábavaló volt, mivel egyszerűen nem tudod vele elérni a megfelelő célközönséget.

Tehát nagyon fontos, hogy meghatározd, ki a közönséged és kik fognak a chatbotoddal kommunikálni (és természetesen ez akkor is fontos, amikor a bot hangvételét, személyiségét tervezed meg). Vedd számba az eddigi marketingeszközeidet: fent vagy már valamelyik közösségi oldalon? Van már egy közönséged, akiknek hirdetheted az új szolgáltatásodat? Ha esetleg még nincs, vagy már van, de még több embert szeretnél elérni, határozd meg, kik legyenek azok, és érdemes elgondolkodni, hogy fizetett hirdetéseket indíts.

Először kezdd kicsiben, mérd fel a piac érdeklődését, kérdezz bátran a felhasználóktól, hogy mi tetszene nekik. Így nemcsak a reklámok nyújtotta lehetőségeket tudod kiaknázni, de a chatbotodat is fejlesztheted a vélemények alapján.

A chatbotok és az ügyfélszolgálat: milyen változásokra számíthatunk?

Minden készen áll?

Akkor nincs más hátra: készítsd el a saját chatbotodat, és nézd, ahogy ügyfeleid egyre magabiztosabban használják, és ahogy az ügyfélszolgálatra egyre kevesebb teher hárul.

 

Forrás: Fintech Világa