Logisztika az e-kereskedelem idejében

2018/ 05/03
A tradícionális logisztika ideje lejárt: az e-kereskedelem ezt a területet is teljesen átalakította. Melyek a legfontosabb változások, és hogyan felelhetünk meg a felmerülő kihívásoknak?

Logisztika régen és most

Az e-kereskedelem és a webáruházak megjelenésével több változás is történt a logisztikában és az ellátási lánc menedzsment területén. Vegyük például az elosztóközpontokat, raktárakat. A hagyományos logisztikában az elosztóközpontokban dolgozók hatalmas rendeléseket készítettek össze, hogy azt továbbítsák óriási kapacitású kamionok és teherautók segítségével. Mára azonban ez megváltozott: ezekben a központokban már kisebb rendeléseket pakolnak össze, amelyeket aztán csomagszállítók visznek ki magukhoz a megrendelőkhöz. A vásárlói igények többet számítanak, mint valaha, és teljesen új értelmet és irányvonalakat adnak a legtöbb iparágnak.

Az elosztóközpontok átalakulása természetesen nem marad következmények nélkül. Már egyetlen lépés megváltoztatása hatással van a teljes folyamatra. Nincs ez másként az ellátási láncban sem: a kiszállításnak sokkal rugalmasabbnak kell lennie, ezért biztosítani kell a megfelelő tárolási stratégiát, a termék vevőhöz érkezésének folyamatát. Emellett nagy fokú rugalmasság szükséges, hiszen a webáruházaknak köszönhetően a nap bármely szakaszában érkezhet rendelés, és sok webshop már akár másnapi kiszállítást vállal.

Minden nagyobb és gyorsabb

Az első és legfontosabb kihívás az e-kereskedelem idejében a gyorsaság. Már Magyarországon is az emberek többsége igénybe veszi a webáruházak által kínált online rendelés lehetőségét. Az igények pedig egyre nőnek és nőnek...

Az e-kereskedelem és az utolsó kilométer: mit tartogat a jövő?

A vásárló egyrészt minél előbb meg szeretné kapni a rendelt árut, másrészt pedig pontosan (1-2 órás idősávokra lebontva) tudni akarja, hogy mikorra várhatja azt. Így a szolgáltatóknak gyorsnak kell lenniük, mind a rendelések feldolgozásában, mind a kiszállítási folyamat megszervezésében és lebonyolításában.

Azonban a gyorsaság fogalma nemcsak magában a kiszállítási fázisban kap nagy hangsúlyt. Az is rengeteget számít, hogy a cégek (különösen a kisebb, általában családi vállalkozásként működő kiszállítók) mennyire gyorsan zárkóznak fel a technológiai trendekhez, amelyek a logisztikai üzletágat érintik.

Az MPI Group statisztikái szerint a logisztikai vállalatok kicsit több mint fele alkalmaz csak olyan újításokat, amelyek megkönnyítik és gyorsabbá teszik a mindennapi munkát a raktárakban és a szállítás során. Ugyanebben a statisztikában azt is megemlítik, hogy azok a cégek, amelyek nem nyitottak az újításra, hanem inkább az elavult, jól bevált technológiákra és menedzsmentre építenek, akár dollármillióktól is eshetnek el évente. Érdemes tehát lépést tartani az innovatív, új technológiákkal, amelyek segítségével növelhető mind az ügyfelek elégedettsége, mind a vállalat bevétele.

A 3PL szolgáltatók felemelkedése

Az e-kereskedelem idejében a webáruházak és a forgalmazó cégek nem szívesen foglalkoznak logisztikával, hiszen inkább arra akarnak koncentrálni, hogy minél több és minél jobb termékeket gyártsanak és forgalmazzanak. Ezért jellemző, hogy a kiszállítási és a logisztikai feladatokat inkább kiszervezik olyan vállalatoknak, amelyeknek ez a szakterületük. Az ilyen szolgáltatókat nevezzük 3PL (Third Party Logistics) szolgáltatóknak. Úgy tűnik, az e-kereskedelem megjelenésével ezek a cégek fogják uralni a logisztikai piac nagy részét.

Azzal, hogy egy ilyen szolgáltatóra bízzák a kiszállítási feladatokat, a webáruházak rengeteg tehertől szabadulnak meg: többek között időt és pénzt spórolnak vele, ráadásul nem kell sokfelé osztaniuk az erőforrásaikat, ami azt jelenti, hogy a webáruház oldalán a gyártásban és forgalmazásban, a 3PL cég oldalán pedig a kiszállításban szerzett tapasztalatok fognak érvényesülni a folyamat során. Ráadásul az ilyen szolgáltatók általában felkészültek, és tisztában vannak az iparágban folyó fejlesztésekkel, innovációkkal. Ez pedig azt jelenti, hogy mindig a lehető legnaprakészebb elérhető megoldást fogják választani a gyors és problémamentes szolgáltatás érdekében.

Big Data és mesterséges intelligencia

Természetesen amellett, hogy a termék útja a webáruháztól a megrendelőig megváltozott, nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy milyen technológiai újítások övezik a logisztika területét az e-kereskedelem korában.

A chatbotoknál már érzékelhető, hogy az egyik legmeghatározóbb digitális trend napjainkban a mesterséges intelligencia. Ezek a chatbotok pedig lassan az élet minden területére begyűrűznek – így a kereskedelembe is. Egy chatbot például hasznos lehet abban, hogy a vásárlói szokásokat monitorozza, és így később hasznos javaslatokat tehet az ügyfélnek a további termékeket, akciókat illetően. Természetesen nem utolsó szempont a chatbotok ügyfélszolgálatban való használata sem. Ha megfelelő módon összekötjük a chatbotot a webshop adatbázisával, a mesterséges intelligencia pillanatok alatt megtalálhatja a vevő kérdésére a választ. Egy jól beállított chatbot ráadásul még reklámkampányokban, remarketing-célzásban is a segítségünkre lehet.

A másik technológia, amely az üzleti szféra szinte minden területén hasznos, az nem más, mint a big data. A big data rengeteg különböző adattípus nagy mennyiségű feldolgozására is alkalmas, így többféle módon is segítheti a szállító cégek vagy akár az e-kereskedelemmel foglalkozók munkáját.

A vásárlási szakaszban például segít felmérni a vásárlói igényeket: megtudhatjuk, hogy egy adott termékből mennyi fogyott az elmúlt években időszakokra vagy akár területekre lebontva. Így előre felkészülhetünk például a nagy leárazások (Black Friday) vagy az ünnepek környékén kialakuló “rohamra”.

Emellett a big data természetesen az üzleti modell felmérése, tervezése és pontosítása során a legjobb barátunk lehet, Támaszkodhatunk mind saját tapasztalatokon alapuló adatokra, de a nemzeti és nemzetközi, publikusan elérhető cégadatokat is vehetjük alapul, melyekből tájékozódhatunk versenytársainkról. A big data tehát segíthet abban, hogy a megfelelő elemzéseket végrehajtva és a megfelelő összefüggésekre rávilágítva hatékonyabb és gyorsabb legyen a kiszolgálás, mind forgalmazói, mind szállítói oldalról.

Forrás: HKTDC ResearchMH&LMultiChannelMerchant

Probieren Sie unsere AI-basierte Sprachanmeldungsanwendung kostenlos aus!

Beschleunigen Sie Ihre Arbeit mit künstlicher Intelligenz! Mit Hilfe von Alrite können Sie ganz einfach ungarische Transkriptionen und Video-Untertitel für diktierte oder bereits aufgezeichnete Audio- und Videomaterialien erstellen. Die Anwendung bietet die Möglichkeit, Dateien zu speichern, Transkriptionen und Bildunterschriften zu bearbeiten und gemeinsam zu nutzen sowie erweiterte Suchoptionen durchzuführen.

Weitere Informationen