Az AWS felhőszolgáltatás legfontosabb előnyei a helyi (on-premise) üzemeltetéssel szemben

2019. márc. 21.

Hosszú időn át minden cég számára az on-premise üzemeltetés volt az egyetlen opció. Jogosan merülhet fel a kérdés: Miért kellene lecserélni valamit, ami így is remekül működik? Az Amazon Web Services és más felhő infrastruktúrák széleskörű elterjedése azonban olyan előnyökhöz vezetett, amelyekkel a helyben telepített megoldások nehezen képesek versenybe szállni.

Költségek

A mérleg nyelvét leginkább a felhők felé billentő tényezők közül talán a költségek a legjelentősebbek. Azok meghatározásánál sokak csak az alapvető, a beüzemeléshez szükséges költségeket veszik számon, amelyek a saját telephelyek esetében a megfelelő hardverkomponensek beszerzési árait, a felhő infrastruktúrák esetében pedig a havidíjakat jelentik. Ellenben az on-premise megoldások esetben felmerülnek olyan egyéb költségek is, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Mindenekelőtt szükség van egy megfelelően kialakított helyiségre, ahol el lehet helyezni a szervereket. Másrészről, azok folyamatos futtatása és hűtése tömérdek mennyiségű áramot jelenthet. Ezek mellett a ráfordításokat tovább növelik a különböző karbantartási költségek is. Átlagosan 5 évente célszerű felújítani, vagy teljes mértékben lecserélni az on-premise rendszereket. Ezen az időtávlaton túl a meghibásodások és a működési zavarok kockázata olyan szintre emelkedhet, hogy a felújítás költsége messze nem éri el az esetleges leállások által keletkező károk mértékét. A felhő infrastruktúrák esetében azonban efféle kiadásokkal egyáltalán nem kell számolni, a havidíj magában foglalja mind az üzemeltetési, mind a karbantartási költségeket.

Biztonság

A felhő alapú rendszerekkel szemben leggyakrabban felmerülő ellenérv az, hogy az adatokat külső helyen tárolják, amely sok biztonsági kockázatot szülhet. Sokak úgy vélik, hogy egy saját szerveren, egyéni tűzfallal védve lehet a legbiztonságosabb tárolási módot elérni, holott ez közel sem igaz. A különböző felhő infrastruktúra szolgáltatók ugyanazokat a biztonsági intézkedéseket nyújtják bármely kisebb vállalat számára, mint a Fortune 500-as partnereiknek. Ezek sokkal fejlettebbek és kifinomultabbak a gyanús tevékenységekkel és fenyegetésekkel szemben, mint amilyennel bármely kkv előállhat. Az AWS használatával a következő biztonsági szolgáltatások járnak:

  • Fejlett tűzfal technológiák
  • Adattitkosítási szolgáltatások
  • Gyanús tevékenységek figyelése és szűrése
  • Biztonságos, közvetlen kapcsolat a felhőhöz

Mindazonáltal tény, hogy bizonyos cégeknél az adatkezelési szabályzatok egyenesen tiltják az adatok külső tárolását. Az ő számukra megoldást jelenthet az üzleti szempontból kevésbé érzékeny adatok felhőbe történő migrációja, vagy az elavult, már nem releváns szabályok átírása.

 

Hogy ügyfeleink számára képesek legyünk a lehető legnagyobb mértékben hasznosítani a felhő infrastruktúrák által nyújtotta előnyöket, részt vettünk a 2019 február 26-27-ig megrendezett berlini AWS Summit eseményen. 

 

A több mint 100 workshop kiváló esélyt nyújtott az AWS megoldások teljes körű feltérképezésére, az újdonságok felfedezésére. Egy időben 7 teremben folytak az előadások, melyeken az Amazon és az egyes partnervállalatainak szakemberei az informatikai szektor összes részét érintették, pl. IoT, DevOps, hálózatok, adatelemzés, Big Data, GDPR, mobil technológiák, mesterséges intelligencia, Servesless megoldások. Mindemellett az ún. AWS World nevezetű részlegen lehetőség nyílt közvetlenül az AWS technikai és értékesítési szakembereitől útmutatást kérni.

Úgy véljük, hogy a két nap során sikerült sokszínű programtervet összeállítani, és mindenképpen szeretnénk kiemelni  a két legizgalmasabb előadást:

  • 7 ok, amiért a kritikus alkalmazásokat felhőben ajánlott elhelyezni
    Az AWS rendszermérnöke egy összehasonlítás keretében mutatta be a felhő infrastruktúra előnyét az on-premise infrastruktúrával szemben. A legnagyobb hangsúlyt a biztonsági tényező kapta, de többek között említésre került a monitorozás, skálázhatóság és üzemeltetés is.
  • Serverless technológiák
    Az előadó a gyakorlatban mutatta be egy kizárólag AWS szolgáltatásokból összeállított, ún. szerverek nélküli weboldal készítését. A menedzselt szolgáltatásokra épülő alap website kevesebb mint fél óra alatt elkészült. Az előadás fő mondanivalója szerint bátran használjuk az AWS menedzselt szolgáltatásait.

Összességében elmondható, hogy megérte elutazni Berlinig, és részt venni a csúcstalálkozón. A jövőben is rendszeres résztvevői szeretnénk lenni az eseménynek. Az AWS Summit eseményen való részvételt a jövőben minden felhő infrastruktúrája iránt érdeklődőnek ajánljuk, hiszen  az ott szerzett inspiráció segít lépést tartani a rohamosan fejlődő Cloud világban.

Forrás: FingentPrivo