Elmosódik a határ a technológia és az ember között: idén is kint jártunk a CeBIT-en

2017. ápr. 6.
Az idei CeBIT innovációs fesztivál és kiállítás legforróbb témái az ember formájú robotok, a mesterséges intelligencia, a virtuális valóság és az informatikai biztonság voltak. A Régens kollégái is új ismeretekkel gazdagodhattak - íme beszámolójuk az eseményről.

A CeBIT manapság az egyik legnagyobb tech esemény, amelyre a Régens kollégái is szívesen járnak vissza, hiszen naprakész, innovatív újdonságokkal ismerkedhetünk meg, és mindig inspiráló ötletekkel repülünk haza Németországból. Ez idén sem volt másképp. A 2017-es CeBIT-en az alábbi témák voltak a legnépszerűbbek:

  • robotika
  • mesterséges intelligencia
  • virtuális valóság
  • IoT
  • informatikai biztonság

Robotika

A kiállításon a legfőbb téma a robotok kapcsán az ember és a humanoid robotok közti kapcsolat volt. A technológia, amely lehetővé teszi a robotok fejlesztését és egyre inkább emberivé formálását, szükségessé teszi a kérdés felvetését: hogyan reagálnak a hús-vér emberek egy hozzájuk külsőleg hasonlító robotra? Hogyan tehetünk egy mesterséges intelligenciát szimpatikussá?

Azt is megtudhattuk, hogy Japánban már zajlik az ember formájú robotok tesztelése: egyelőre még csak egyszerű bólogató robotok érhetők el, de folynak a kísérletek, hogy később használhassuk őket idősgondozóként vagy éppen bébiszitterként. A legfontosabb cél jelenleg az, hogy közelebb hozzuk a technológiát az emberhez, hogy az emberek és a humanoid androidok valódi társadalmat alkossanak majd.

Mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia talán a leggyorsabban fejlődő ág a mai informatika területén. A közelmúltban nagy áttöréseknek lehettünk szemtanúi: hatalmas információmennyiség tárolására alkalmas infrastruktúra-hálózatot építettek ki. Szinte minden webáruháznál bevett szokás lett a chatbotok használata, valamint a közlekedésben is megjelentek a félintelligens navigációs eszközök.

A terület természetesen kihívásokat is tartogat: szeretnénk például, ha a közeljövőben a mesterséges intelligencia alkalmazható lenne az adat- és információbiztonságban.

Virtuális valóság

Talán erről esett a legkevesebb szó a kiállításon, hiszen jelenleg rendkívül szűk a piaca (kb. 60.000 felhasználót számlál). Leginkább játékokkal és különféle startup megoldásokkal találkozhatunk a VR kapcsán. Azonban érdemes arra is felkészülni, hogy 10 éven belül ez az ág is hatalmas fejlődésen mehet keresztül: előrejelzések szerint a virtuális valóság és a kevert valóság (Mixed Reality) akár a mai PC-k konkurenseivé is válhatnak a jövőben.

A CeBIT-en ki lehetett próbálni egy izgalmas közös VR-élményt is, ahol a felhasználók a virtuális valóság mellett egymással is interakcióba tudtak lépni.

IoT és informatikai biztonság

Az IoT és az informatikai biztonság témaköre szorosan összefügg. Az IoT-vel már számos helyen találkozhatunk: alkalmazható okos otthonokban, autókban vagy akár üzemek vezérlésénél is. A szakma jelenlegi legnagyobb kérdése (és egyben kísérletek tárgya), hogy hogyan lehetne még több eszközt együttműködtetni.

Azonban szó esett az IoT egyik árnyoldaláról is: az egyik legérdekesebb bemutatón egy szakember Wi-fi-szimuláció segítségével bemutatta, hogyan lehet egyszerűen feltörni egy telefont. Az IoT manapság a legnagyobb támadási felület, ezért is rendkívül fontos a cyberbiztonság. Minél több eszközt kötünk össze, annál több helyről lehet megtámadni az IoT rendszert. A védelem kialakítása alapos átgondolást igényel: többek között meg kell határozni, hol üzemel az eszköz, milyen operációs rendszer és milyen programok futnak rajta.

CeBIT 2018

Nagyon jól éreztük magunkat az idei rendezvényen: rengeteg élménnyel és új ötlettel gazdagodva érkeztünk haza - az innovációs szemléletet minél inkább szeretnénk beépíteni fejlesztéseinkbe, munkáinkba. Reméljük, lehetőségünk lesz eljutni a 2018-as CeBIT-re is - annál is inkább, mert “Forget Everything You Know about CeBIT” jeligével azt ígérik, hogy teljesen megújítják az eseményt, és egyre inkább innovációs fesztiválként szeretnének gondolni magukra.

Találkozunk 2018-ban!