From an idea to a startup: where to begin?

2017/ 12/05
Tele a noteszed jó ötletekkel, amelyek csak a megvalósításra várnak? A fejedben már kidolgoztad a vállalkozást, amiről majd mindenki beszél? Akkor minden készen áll, hogy startupot alapíts… Vagy mégse? Összegyűjtöttük a startup-indításhoz szükséges lépéseket.

De miért is van pontosan szükség a startupokra? Nemrég jelent meg legújabb szolgáltatásunk, az innovációs tanácsadás, amely azért jött létre, mert tudjuk, hogy a jövő azoké, akik mernek nagyot álmodni és befektetni az innovációba. Gondolj bele például az Uber vagy a Netpincér átütő sikerére - mindez nem jöhetett volna létre, ha az alapítók csak várják, hogy könnyebbé váljon a “taxizás” vagy az internetes ételrendelés. De ehelyett terveztek, újítottak, innováltak - és bejöttek a számításaik: vállalkozásaikkal valami újat, valami nem megszokottat adtak az embereknek, akiknek ezáltal valamilyen módon egyszerűbb lett az életük.

Manapság egyre népszerűbbek a fiatalok körében azok az egyetemek és főiskolák, ahol vállalkozást oktatnak. Mégis ezek az intézmények gyakorlat és a való életben vett példák helyett inkább elméleti oktatást nyújtanak. Ráadásul nem ritka, hogy évtizedek óta a “jól bevált”, megszokott tananyagokból oktatnak - pedig ma az üzleti szféra és a piaci igények olyan gyorsan változnak, hogy ember legyen a talpán, aki mindezzel lépést tud tartani - és még oktatni is tudja. Lássuk be: a vállalkozás nem olyasmi, amit egy iskolában jól meg lehet tanulni.

Ezért gyűjtöttünk most össze néhány lépést, melyek abban segíthetnek, hogy a most még csak a fejedben lévő ötletből hogyan lehet (és egyáltalán lehet-e) valódi vállalkozás.

Maga az ötlet

Minden sikertörténet egy jó ötlettel kezdődik… De milyen is az a jó ötlet? Ha kitaláltál egy új játékot mobilra, amellyel te és a barátaid szívesen múlatjátok az időt, még egyáltalán nem biztos, hogy a piacon is lesz rá igény. Ha startup-ötletekről van szó, talán ez az Einstein-idézet mutatja meg a legjobban, hogy mire kell törekedni:

“Ha egy órám lenne egy probléma megoldására, 55 percig fókuszálnék magára a problémára, és csupán 5 percet töltenék azzal, hogy a megoldáson gondolkozom.”

Kezded érteni? A jó ötlet olyan, amely a célpiac valamilyen létező problémájára megoldást talál. Általánosan érvényes szabály, hogy a jó termék olyan, mint egy fájdalomcsillapító - és nem olyan, mint egy vitamin. A vitamin esszenciális a szervezet számára, jó, ha megfelelőek a vitaminszintjeink, ezért gyakran kapszulák és tabletták formájában is szedjük őket. Azonban ha fáj a fejünk, nem a vitamin után fogunk nyúlni, hanem a fájdalomcsillapítóért. Ha ezt a modellt levetítjük a célpiacunkra és igényeire, láthatjuk, hogy ugyanígy működik: ha a piacnak van egy érzékelhető, leírható problémája, és erre megoldást tudunk biztosítani, akkor valószínűleg jó úton járunk.

Az ötlet validálása

Tehát hol tartunk most? Van egy embercsoportod egy létező problémával, és neked van egy ötleted, amely segíthet ezen a problémán. Sajnos azonban ennyi még mindig nem elég ahhoz, hogy egy startup sikeressé váljon. Hiszen gondolj csak bele: te mikor nyúlsz fájdalomcsillapítóhoz? Rögtön, miután megfájdult a fejed? Esetleg csak nagyon erős migrén esetén, vagy már akkor, amikor beköszönt a front, mondván: “úgyis meg fog fájdulni”? És melyik fájdalomcsillapítót használod a száz meg száz elérhető márka közül?

Mint láthatod, még egy ilyen egyszerűnek tűnő témánál, mint a fájdalomcsillapítás, jelentős különbségek vannak az emberek között. Ezért korántsem biztos, hogy a te megoldásod lesz számukra az ideális. Ezért miután megvan az ötlet, validálni kell azt.

Egy ötlet validálásának legegyszerűbb módja pedig a “fake door teszt”. Ez azt jelenti, hogy ki kell építened egy weboldalt és egy marketingkampányt - de úgy kell tenned mindezt, mintha a termék már valójában létezne. Tehát kidolgozod a terméket, a teljes koncepciót, a tulajdonságokat és az árazást is. Majd mindezt felpakolod a weboldaladra, elindítasz néhány hirdetést, és figyeled a reakciókat. Ha az érdeklődők száma eléri a meghatározott célszámokat, akkor minden jel arra mutat, hogy valóban szükség van az általad kitalált ötletre a piacon.

Álljon készen a vállalatod piacra lépésének terve

Nem létezhet vállalkozás üzleti modell nélkül. Ha validáltad az ötletedet, gondoskodj róla, hogy meghatározd a fő irányvonalat, amelyet te és a csapatod követni fog a startup beindítása során. Otthon vagy külföldön szeretnél terjeszkedni? Mi az a maximális idő- és pénzkeret, ami után (ha nem indul be a vállalkozás) úgy döntesz, hogy ideje valami más után nézni? Ha nem fekteted le ezeket az alapszabályokat, egy jó ötlet sajnos könnyen pénz- és időpocsékolássá válhat.

A terv legyen viszonylag rövid és lényegre törő, laikusok számára is könnyen érthető. Természetesen fontos, hogy optimistán tekints a lehetőségeidre, de próbálj reális, tényleg elérhető célokat megfogalmazni. Tájékozódj az adott ország(ok) statisztikái között, hogy minél pontosabb képet kapj az esélyeidről. Tanulj meg prezentálni - az üzleti terv ugyanis nemcsak a saját és a csapatod tájékozódását szolgálja: amikor befektetőket keresel, nekik is prezentálnod kell majd valamit. Ennek egyik része az üzleti terv, a másik pedig...

A prototípus

A következő lépés az, hogy elő kell állnod egy prototípussal. Nem kell rögtön a teljes, végleges verziójú terméket lefejeleszteni vagy legyártani - elég egy olyan változat, amelynek segítségével demózhatod, prezentálhatod a terméket vagy szolgáltatást. Ezt startup-berkekben Minimum Viable Product-nak hívják. Egy validált ötlettel már jó úton haladsz egy valódi startup felé. Egy jó prototípussal pedig te is közelebb kerülhetsz ahhoz, hogy megtudd a pontos felhasználói igényeket, ráadásul a leendő befektetők is kaphatnak némi ízelítőt a vállalkozásodból már az elején. Ha pedig a prototípus alapján úgy látod, hogy még nem az igazi, amit a vásárlóknak kínálni tudsz, még mindig nem késő változtatni - vagy akár egy teljesen új irányból megközelíteni az ötletet.

Keress befektetőket!

Ez a téma sok vitát szül a startupperek körében. Sokan kételkednek abban, hogy egyáltalán szükség van-e befektetőkbe, vagy egy új vállalkozásnak inkább a profitból kellene fenntartania magát. Ezen kívül az alábbi kérdéskör is felmerül: néhány startup a már azt sikerként éli meg, ha elegendő támogatást szedett össze a projektjéhez - pedig ez még korántsem jelenti azt, hogy a vállalkozás sikeres lesz.

Akárhogy is, egy dolog biztos: kezdő vállalkozóként valószínűleg több erőforrásra lesz szükséged, mint amennyi már rendelkezésedre áll, ezért mindenképp érdemes befektetőket keresni. De ne ess abba a hibába, hogy a tőke összegyűjtése után hátradőlsz, hiszen most jön csak a java. A cél mindig lebegjen a szemed előtt - az pedig nem más, mint egy sikeres startup beindítása.

A siker záloga: egy összetartó csapat

Mindegy, hogy 2-en vagy 22-en vagytok a csapatban. Ennél sokkal fontosabb, hogy ezek az emberek hogy jönnek ki egymással. Próbáld észben tartani a közös érdeket, de ne félj különböző gondolkodású, kultúrájú, múltú embereket összeválogatni - rengeteget tanulhattok egymástól. Emlékszel az üzleti tervre, amit megírtál? Most hasznodra válik majd: segít tisztázni az irányvonalakat és kitűzni a közös célokat. Ha mindenki tudja, hogy pontosan miért dolgozik, kevesebb időt kell magyarázkodással, meetingekkel tölteni, és sokkal több időtök marad arra fókuszálni, amire valóban kell: a startup beindítására.