Blockchain: múlt, jelen és jövő

2018/ 03/04

A Bitcoin mögött rejlő blockchain-technológia a mai napig sok kérdést vet fel. Reméljük, cikkünk segítségével választ adhatunk minden kérdésre a rejtélyes kriptovalutával kapcsolatban.

Az utóbbi időben a Bitcoin kriptovaluta árfolyamának változásától voltak hangosak a hírek – ez pedig sok embert késztetett arra, hogy belemerüljön a Bitcoin és a mögötte rejlő technológia, a blockchain rejtelmeibe. A technológiát, amelyről már mi is írtunk korábban, rengeteg területen fel lehet használni, hiszen nagyon biztonságos, és a hagyományos adatbázisokhoz képest szinte lehetetlen az adatvesztés. Ezért is kedvelik például a bankok vagy a bizalmas adatokat kezelő cégek a blockchaint.

blockchain

Először is fontos tisztázni, hogy a Bitcoin nem egyenlő a blockchainnel. A blockchain egy olyan technológia, amely lehetővé teszi a Bitcoin létezését. A technológia lényege, hogy az adatokat nem egy központi adatbázisban, hanem decentralizáltan tárolja. Így elkerülhető az, hogy az adatbázist teljesen ki lehessen törölni – ha egy bizonyos része el is vész, a blokkláncra felfűzött többi elem még mindig sértetlen marad.

Minden egyes tranzakció, amely az adatbázison belül történik, időrendi sorrendben felfűződik a blokkláncra. Majd a következő tranzakció szintén a láncra kerül, de már úgy, hogy az összes korábbi tranzakciót is reprodukálja. A műveletek biztonságát pedig a titkosítás biztosítja. Emellett a blockchain minden egyes elemét a blokkláncban részt vevő más felhasználóknak kell ellenőriznie és validálnia. Így ahogy már említettük, rendkívül nehéz dekódolni és emiatt hamisítani is a láncon szereplő adatokat.

A Bitcoin ezzel szemben a blockchain technológia által létrehozott nyílt forráskódú kriptovaluta – ez már a blokklánc innovációjának konkrét felhasználási módja. Mai tudásunk szerint a Bitcoin volt az első terület, ahol a technológiát sikeresen alkalmazták.

A Bitcoinnak számos előnye van. A legnagyobb természetesen a decentralizációban rejlik, hiszen így a tranzakciók rendkívül biztonságosak. Ráadásul a Bitcoinhoz nem szükséges más, mint egy pénztárca-alkalmazás, amelynek segítségével az összegyűjtött Bitcoinokat tárolhatjuk. A valutát pedig számos helyen használhatjuk fizetésre: többnyire internetes vásárlások során használhatunk Bitcoint számlánk kiegyenlítésére.

Blockchain: a Bitcoin mögötti technológiában több lehetőség van, mint egy új pénznem

Azonban nemcsak előnyök jellemzik ezt a kriptovalutát. Sajnos az internet mélyebb bugyraiban húzódó “dark weben” felismerték, hogy a tranzakciók ugyan biztonságosak, nem lehet őket visszakövetni. Ezért az ilyen oldalakon végzett vásárlások (pl. drog) során is Bitcoint használnak fizetésre. Sajnos a pénz útja csak addig követhető, amíg egy másik, valódi valutát Bitcoinra váltanak – utána azonban lehetetlen visszakeresni, hogy pontosan merre mozogtak bizonyos összegek. Emellett a Bitcoin-tranzakciók sajnos visszaéléseknek is teret adhatnak, pontosan amiatt, hogy egy-egy tranzakció nem visszakereshető, ha esetleg csalás gyanúja merül fel.

Múlt: hogyan kezdődött?

Ha vissza akarunk tekinteni a technológia születésére, egészen 2008-ig, a gazdasági válságig kell visszanyúlnunk. Ebben az évben jelent meg ugyanis az első publikáció a blokklánc technológiáról, valamint magáról a Bitcoinról is – ekkor még elméletben. A következő évben pedig ki is bocsátották a fizetőeszközt. A “feltaláló” kilétét máig is homály fedi – egyedül internetes álneve ismert: Satoshi Nakamoto.

A Satoshi Nakamoto nevű személy vagy csoport találmánya a Bitcoin-bányászat is. Ennek lényege, hogy a bányászok számítógépei egységesen egy szoftverrel validálják a létrejött tranzakciókat a blokkláncon, ezért pedig bizonyos mennyiségű kriptovalutával lehetnek gazdagabbak – ez a folyamat a bányászat.

A Bitcoin azóta soha nem látott árfolyam-növekedésen ment keresztül – jelenleg egy Bitcoin értéke 10.000 amerikai dollár körül mozog.

Jelen: hol tart most a blockchain?

Maradjunk egyelőre a kriptovaluták világában: a Bitcoin az egyik legnehezebben megjósolható árfolyam napjainkban. De mindenképpen figyelemre méltó, hogy az árfolyam növekedése hihetetlen mértékű volt. A kezdetek kezdetén még egy amerikai dollárt sem ért egy Bitcoin, azonban idén már 10.000 dollár körül mozog az értéke. Így azok, akik még az innováció megjelenésekor befektettek a technológiába, most nagyon jól járhatnak.

Sokan gondolják úgy, hogy mivel a Bitcoin egy véges erőforrás, az értéke még tovább növekedni fog. Mások jóslatai alapján azonban ez a növekedés először stagnálni kezd, majd a “Bitcoin-lufi” (hasonlóan az ingatlanpiac összeomlásához) kipukkad, és rohamosan lezuhan a kriptovaluta értéke.

Azonban a blokklánc technológiát nem csupán a Bitcoinnal kapcsolatban lehet használni, hanem rengeteg lehetőség rejlik benne mind az üzleti szférában, mind a mindennapi életben. Az egyik legfontosabb lehetőség, amelyet mi a Régensnél a technológiában látunk, természetesen a szakterületünkhöz tartozó szerződések és logisztika. A blokklánc segíségével egyszerűen nyomon követhető például a kiszállított termék útja a gyártótól egészen a megrendelőig. Emellett fontos felhasználási mód lehet a különböző szerződések kezelése. Egy központosított rendszer hiányának köszönhetően a bizalmas adatok kezelése biztonságos formában történhet. Ha nem is veszi át teljesen a blockchain a hagyományos adatbázisok szerepét, mindenképpen érdemes elgondolkodni, hogy biztonsági tartalékként a blokkláncot is beépítsük stratégiánkba.

A jövő: merre tartunk?

Az olyan fejlesztők, akik képesek a blockchain technológiában fejleszteni, nagy becsben vannak tartva – hiszen ez az egyik legkomplexebb fejlesztési forma a szakmában. Így az egyik dolog, amelyet szinte biztosan állíthatunk, az az, hogy a blokklánccal foglalkozó fejlesztők egyre keresettebbek lesznek a különböző szektorokban.

Arra is számíthatunk, hogy egyre több és több területen fog megjelenni ez az innováció. Hiszen ne feledjük, hogy maga a technológia az első időkben kizárólag a Bitcoin fejlesztésére irányult – ma pedig már az üzleti szféra egyre több területén használják.

A blokklánc olyan technológiának bizonyult, amely akár teljesen átalakíthatja a mindennapi életünket, az üzletet, de akár a politikát is. Azonban egyrészt rengeteg türelem szükséges ahhoz, hogy ezek a fejlesztések végbemehessenek, valamint hogy egyáltalán észrevegyük az újabb lehetőségeket, amelyek a blockchainben rejlenek. Másrészt pedig még ha egyelőre nem is ismerjük behatóan a technológia működését, muszáj már most lefektetni az alapokat ahhoz, hogy később a blokklánc életünk meghatározó trendje lehessen.

 

Forrás: Medium, Forbes, Fintricity, Fintech Világa

Probieren Sie unsere AI-basierte Sprachanmeldungsanwendung kostenlos aus!

Beschleunigen Sie Ihre Arbeit mit künstlicher Intelligenz! Mit Hilfe von Alrite können Sie ganz einfach ungarische Transkriptionen und Video-Untertitel für diktierte oder bereits aufgezeichnete Audio- und Videomaterialien erstellen. Die Anwendung bietet die Möglichkeit, Dateien zu speichern, Transkriptionen und Bildunterschriften zu bearbeiten und gemeinsam zu nutzen sowie erweiterte Suchoptionen durchzuführen.

Weitere Informationen